Catering dietetyczny, a czekolada. Czy to się wyklucza?

Wokół czekolady narosło wiele mitów. Jeszcze do niedawna wszelkie tzw. diety cud zakazywały sięgania nawet po kawałek tej słodkiej rozpusty. Okazuje się, że niewiele w tym prawdy, bo prawdziwa czekolada wcale nie musi tuczyć! Dietetycy opracowujący catering dietetyczny Zdrowy Doping doskonale o tym wiedzą co jakiś czas pozwalają swoim klientom, na czekoladowe co nieco.

Dlaczego czekolada zyskała tak niechlubną sławę? Spożywana w nadmiarze niezdrowa czekolada, czyli taka, które jest słabej jakości, z małą zawartością czekolady faktycznie nie jest wskazana podczas diety odchudzającej. Jednak warto zaznaczyć, że czekolada czekoladzie nierówna.

Zdrowa czekolada

„Prawdziwa” czekolada ma dużo właściwości odżywczych. Co kryje się za słowem „prawdziwa”? To tylko taka, która zawiera w swoim składzie co najmniej 60% kakao. Im więcej tego składnika, tym nasz ulubiony słodki przysmak ma więcej prozdrowotnych właściwości.

Zawarte w czekoladzie flawonoidy to silny przeciwutleniacz, który zwalcza wolne rodniki. Dzięki temu wolniej się starzejemy, możemy skutecznie zlikwidować stany zapalne i zapobiegać chorobom serca  oraz nowotworom. Oprócz tego składnika, w słodkim przysmaku znajduje się aż blisko 600 innych substancji mających dobroczynnych wpływ na nasze zdrowie! Są to m.in. magnez, węglowodany (główne źródło energii, dla mózgu – jedyne), białko,  żelazo, potas, cynk, miedź i wiele, wiele innych. Ulubiony smakołyk łasuchów dodaje nam nie tylko energii, ale i ma zbawienny wpływ na poprawę stanu naszego zdrowia. Zgodnie z najnowszymi badaniami, jedna czy dwie kostki dobrej czekolady dziennie skutecznie obniżają ciśnienie.

Czekolada odchudza!

Co ciekawe, do powyżej listy korzyści możemy dołożyć najnowsze odkrycie – okazuje się, że wbrew pozorom czekolada potrafi odchudzać! Jeśli jesteśmy na diecie odchudzającej zaleca się spożycie 2-3 kostek ciemnej czekolady dziennie. Taka słodka porcja przybliży nas do upragnionej wagi, a to wszystko  dzięki jej wspaniałym właściwościom przyspieszającym metabolizm. Dodatkowo, ciemna czekolada ma stosunkowo niski indeks glikemiczny. To oznacza, że po jej zjedzeniu poziom glukozy nie wzrasta gwałtownie tylko powoli.

Innymi słowy, jedzenie czekolady sprawia nie tylko przyjemność, ale i pomaga się zrelaksować, doda energii, jednocześnie hamując apetyt. Tym bardziej uzasadnione jest zastosowanie tego pysznego dodatku jako jednego ze składników cateringu dietetycznego.

Po jaką czekoladę sięgać?

Sięgając po czekoladę w sklepie pamiętajmy, aby zwracać uwagę na zawartość kakao. Na półkach znajdziemy takie, które mają 60%, 72%, 85%, a nawet 99% kakao! Im większa zawartość tego składnika, tym wspomaganie metabolizmu będzie silniejsze, a to w rezultacie da nam lepsze efekty odchudzające. Sprawdzajmy również skład produkty (im prostszy – tym lepiej). Lepiej unikać oleju palmowego, syropu glukozowo-fruktozowego i E476. Dobra czekolada ma gładką konsystencję, a przy łamaniu słychać charakterystyczny trzask. Warto dodać, że biała czekolada nie ma z prawdziwą czekoladą wiele wspólnego. To głównie słodka mieszanka masła i cukrów. Innym przykładem są kremy czekoladowe i orzechowe, często podawane dzieciom. Takich produktów lepiej unikać, bo charakteryzują się zawartością olejów przemysłowych i cukru rafinowanego

Catering dietetyczny ze słodką przekąską

Oczywiście, aby schudnąć, oprócz wspomnianych 2 kawałków czekolady pamiętajmy o zbilansowanej diecie, opartej na 5 niskokalorycznych posiłkach dziennie.  Takie zróżnicowane menu zapewni nam odpowiednie dobrany catering dietetyczny. Zdrowy Doping zadba o to, aby każdy dzień był dla nas kulinarnym wyzwaniem, nie zapominając o drobnych słodkich przyjemnościach. Każdy łasuch będzie zadowolony, w końcu zdrowa dieta to taka podczas której się nie „katujemy”, tylko zdrowo zmieniamy nasze nawyki żywieniowe.

Pyszne i zdrowe smakołyki oferujemy również w trójmiejskiej sieci kawiarni Dom Czekolady. Znajdziecie tam mnóstwo pysznych deserów, oczywiście, wszystkie tylko z najlepszej jakości czekoladą!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *