Dieta fleksitariańska. Najzdrowszy sposób odżywiania

Na początku października obchodziliśmy Światowy Dzień Wegetarianizmu. Wprawdzie, zgodnie z badaniami, ok. 10% Polaków zrezygnowało z jedzenia mięsa, a drugie tyle planuje zrobić to w najbliższym czasie, to wciąż spożywamy go za dużo. Jednocześnie jemy zbyt mało warzyw i owoców. W trosce o balans w zdrowym odżywianiu proponujemy nowość na trójmiejskim rynku cateringów dietetycznych – dietę fleksitariańską.

Dieta fleksitariańska zdobywa coraz to nowych zwolenników. Z jednej strony nie jest zbyt radyklana, a z drugiej taki sposób żywienia uznaje się za jeden z najzdrowszych na świecie! Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się spróbować.

Dieta fleksitariańska

Dietę fleksitariańską niekiedy nazywa się „elastycznym wegetarianizmem”. Dlaczego? Dlatego, że w pierwszej kolejności wybieramy owoce i warzywa, a dopiero później decydujemy się na rybę, nabiał lub mięso. W praktyce oznacza to zjedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego ok. 2 razy w tygodniu. Taki sposób żywienia jest zgody z zalecaną przez dietetyków Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej (IŻŻ), z którą Polacy, niestety, są wciąż na bakier.

Zbyt dużo mięsa

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), minimalne dzienne spożycie warzyw i owoców powinno wynosić 400 gramów, najlepiej podzielone na 5 porcji. Tymczasem statystyczny Polak spożywa ich jedynie ok. 280 g na dzień. Nieco lepiej wygląda sytuacja innych mieszkańców Unii Europejskiej, gdzie statystycznie dzienna konsumpcja warzyw i owoców wynosi ok. 340 gramów. Dlaczego Polacy jedzą tak mało produktów roślinnych? Głównie dlatego, że tradycyjnie na polskich stołach warzywa i owoce zawsze stanowiły dodatek do głównego dania, którym  było ( i niestety, wciąż jest) mięso. I tak na talerzu ląduje kapusta, ale … ze schabowym, buraczki…, ale z soczystą karkówką,  pomidor, ale … na bułce z szynką. Przeciętny Polak zjada 78,5 kg mięsa rocznie.

Na szczęście, świadomość zdrowego żywienia rośnie. Są i tacy wśród nas, którzy  świadomie rezygnują z produktów mięsnych. Według badań, 10% Polaków zrezygnowało z jedzenia mięsa, a drugie tyle planuje zrobić to w najbliższym czasie.

W trosce o środowisko

Dieta fleksitariańska to nie tylko samo samo zdrowie, to również troska o klimat i środowisko. Oprócz sortowania śmieci, kupowania mniejszej ilości jedzenia, wybierania produktów bez zbędnych plastikowych opakowań, oszczędzania wody, każdy może z większą świadomością podejść do tego, co ląduje na jego talerzu. Jedną  z możliwości jest przejście na dietę fleksitariańską.

Okazuje się, że produkcja żywności powoduje ogromną emisję gazów cieplarnianych do środowiska, które z kolei sprzyjają globalnemu ociepleniu. Najwięcej gazów cieplarnianych pochodzi z produkcji mięsa. Najnowszy raport „Meat Atlas” (wydawany przez Fundację im. Heinricha Bölla i organizację ekologiczną Friends of the Earth Europe)  wskazuje, że 20 największych firm mięsnych produkuje więcej gazów cieplarnianych w ciągu roku niż całe Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. Jak widać, nie bez przyczyny naukowcy od lat grzmią, aby każde gospodarstwo domowe ograniczyło spożycie mięsa i nabiału przynajmniej o połowę. Taka postawa mogłaby znacząco wpłynąć na ograniczenie skutków kryzysu klimatycznego.

Catering dietetyczny z dostawą do domu

Jedną z największych zalet diety fleksitariańskiej jest jej elastyczność. Osoby przywiązane do smaku mięsa, czy nabiału mogą te produkty jeść, jednak w mniejszej ilości. W inne dni, stosuje się wartościowe i sycące warzywne zamienniki, takie jak kalafior, cukinię czy bakłażan, boczniaki, bób, soję, czy rośliny strączkowe: groch, ciecierzycę lub fasolę. Wszystko po to, aby dostarczyć naszemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Wykorzystywane w diecie produkty pochodzą od sprawdzonych, certyfikowanych producentów.

Jedyny taki catering w Trójmieście

Jeśli podoba się Tobie przesłanie diety fleksitariańskiej, czyli dbałość o zdrowie, ale i środowisko, najlepiej rozpocząć swoją przygodę z nowym stylem jedzenia od cateringu dietetycznego Zdrowy Doping. W pakiecie otrzymasz 5 pełnowartościowych, zdrowych posiłków opracowanych zgodnie z zasadami diety fleksitariańskiej.  Dzięki temu poznasz jej główne założenia i przekonasz się, czy jest to sposób żywienia dla Ciebie.

Catering oparty na diecie fleksitariańskiej to zupełna nowość w Trójmieście. Warto się samemu przekonać!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *