Prawidłowa dieta podczas uprawiania sportu

O tym, jak ważne jest prawidłowe żywienie w trakcie uprawiania sportów nie trzeba nikogo przekonywać. Wielcy sportowcy mają swoich własnych dietetyków, a nawet kucharzy, którzy układają im dokładny plan posiłków. To dzięki specjalnie dobranym składnikom  odżywczym i minerałom gwiazdy takie jak piłkarz  Robert Lewandowski osiągaj swoje życiowe, sportowe sukcesy. W czym zatem tkwi sekret?

O tym, jak ważne jest prawidłowe żywienie w trakcie uprawiania sportów nie trzeba nikogo przekonywać. Wielcy sportowcy mają swoich własnych dietetyków, a nawet kucharzy, którzy układają im dokładny plan posiłków. To dzięki specjalnie dobranym składnikom  odżywczym i minerałom gwiazdy takie jak piłkarz  Robert Lewandowski osiągaj swoje życiowe, sportowe sukcesy. W czym zatem tkwi sekret?

Co jeść gdy uprawiasz sport? Po pierwsze: węglowodany

Głównym „paliwem” dla naszego organizmu są węglowodany. Według założeń dietetyków sportowych, powinny stanowić ok. 60-70% dziennie przyjmowanych kalorii. Dzięki tzw. „węglom” mięśnie mają siłę wykonywać ćwiczenia. Ich brak będzie skutkował spadkiem formy i energii. Dodatkowo, są one jako pierwsze spalane w trakcie treningu, a następnie zużywane podczas regeneracji włókien mięśniowych.

Wskazane jest zjeść posiłek węglowodanowy przed i po treningu. Po jakie produkty warto sięgać? To m.in.:

 • pieczywo pełnoziarniste
 • razowe płatki śniadaniowe i owsianka
 • banany i inne owoce
 • ziemniaki, makaron, ryż
 • suszone owoce

Średnio zaleca się, aby dziennie przyjmować ok. 10 g węglowodanów na kilogram masy ciała.

Po drugie: białka

Białka to kolejny ważny składnik diety sportowej. Zaleca się, aby ich źródło stanowiło ok. 10% dziennie spożywanych kalorii. W diecie sportowca powinno znaleźć się dziennie około 250 gramów tego składnika. Białka w diecie są odpowiedzialne za budowę, regenerację mięśni. Dlatego zaleca się zjeść produkt białkowy tuż po treningu. Gdzie znajdują się białka? To m.in.:

 • chude mięso
 • jajka
 • ryby
 • mleko i jogurt
 • drób

Po trzecie: tłuszcze

W diecie sportowca nie powinno zabraknąć tłuszczy. To również paliwo dla mięśni. Dzięki nim, wzmacniamy układ krwionośny, oddechowy, a także przyspieszamy regenerację mięśni niezbędną przy intensywnym trybie treningowym. Ważne, aby nie zajadać się tłustymi, smażonymi potrawami. Najzdrowszy tłuszcz to taki, który jemy „surowy”, np. polewany oliwą sałatkę. Sportowcy powinni wybierać potrawy gotowane na parze, duszone lub gotowane. Jaki tłuszcz jest zatem zalecany?

 • oliwa
 • olej rzepakowy, lniany, siemię lniane
 • awokado,
 • orzechy,
 • tłuste ryby morskie

Oprócz powyższych składników nie zapominajmy o odpowiedniej dawce witamin i minerałów, które są niezbędne dla funkcjonowania naszego organizmu. Bardzo ważną funkcję w organizmie pełni również żelazo. Niedobór żelaza skutkuje nieustannym zmęczeniem i długą regeneracją po wysiłku fizycznym.

Bardzo ważnym aspektem diety sportowca jest odpowiednie nawadnianie. Kiedy spadnie nam poziom płynów, możemy zmniejszyć sprawność organizmu nawet o 20%! Dlatego w trakcie treningu należy regularnie popijać wodę, w celu uzupełnienia elektrolitów, które tracimy uprawniając intensywnie sport. Lepiej zrezygnować z zimnych oraz gazowanych napojów.  

Bilans energetyczny

Zalecane dzienne spożycie kalorii waha się od 2000- 1800 kcal na dzień dla mężczyzny lub kobiety, a dla sportowca klasy olimpijskiej może to być nawet do 6000 kcal na dzień. Wszystko zależy od intensywności treningów i dyscypliny sportu, masy ciała td.

W Zdrowy Doping oferujemy specjalną dietę przygotowaną dla sportowców, ma ona zróżnicowaną kaloryczność, w zależności od zapotrzebowania. W ofercie są diety 2000, 2500, 3000, 4000 kcal.

Wszystkie posiłki skierowane są do osób, których zapotrzebowanie na energię i makroskładniki jest bardzo wysokie, ze względu na rodzaj wykonywanego wysiłku fizycznego. Dieta wysokobiałkowa i wysokowęglowodanowa, bazująca na produktach będących źródłem pełnowartościowego białka oraz produktach pełnoziarnistych, owocach i warzywach.

Wszystko po to, aby nie myśleć o posiłkach tylko o odpowiednich osiągnięciach sportowych.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *